Położony w środku Kamenz, jest kolejnym udostępnionym do nurkowania kamieniołomem w okolicy. Głęboki na 70m Sparmann wziął swoja nazwę od jednej z firm, która wcześniej korzystałą z wyrobiska.

Położony jest około 50 km na połnocny wschód od Drezna pomiędzy ulicami Macherstraße, Straße der Einheit, Jesauer Feldweg i Saarstraße. Akwen jest sztucznie napowietrzany, co oznacza, że jakość wody i widoczność są bardzo dobre przez cały rok. Napowietrzanie pomaga również licznie występującym rybom, tak więc naszych podwodnych wycieczek nie musimy ograniczać do oglądania nagich skał. Do najczęstszych obserwacji należą występujące na głębokości 30m liny.

  

 

Co jest zwykle typowe w zalanych kamieniołomach, w Sparmannie nurkuje się głównie przy opadających stromo skalnych ścianach. Najmniejsza głębokość wynosi 20m, a największa 70m. Dlatego też, kamieniołom nadaje się do nurkowań szkoleniowych również na stopnie trimixowe. Nie oznacza to jednak, że początkujący nurkowie nie są u nas mile widziani – każdy kto dobrze radzi sobie z pływalnością nie powinien mieć żadnych problemów. A jeżeli czujecie, że pływalność nie jest waszą mocną stroną, zawsze można zdać się na opiekę naszego przewodnika.Ażeby opłynąć akwen przyjemnym tempem na głębokości około 8m potrzeba około 50 - 60 minut. Na brzegu znajduje się przebieralnia, od której do wody prowadzą kamienne schodki. Od krawędzi kamieniołomu do wody prowadzi stabilna metalowa drabina, zakończona w wodzie metalową platformą, na której można spokojnie przygotować się przed skokiem do wody.

 

Nieopodal przebieralni znajdują się główne zabudowania bazy nurkowej. W głównym budynku znajduje się kompresor, toalety i prysznice oraz bar i kuchnia. Przed barem znajduje się duży taras.

W drugim budynek oprócz przebieralni znajduje się również zamykane pomieszczenie na sprzęt i 4 ogrzewane pokoje-domki. Opłata za nurkowanie w kamieniołomie wynosi 10,00 Euro za dzień za osobę nurkującą.