Jezioro Lipie - bardzo ładne jezioro Pojezierza Dobiegniewskiego.
Otoczone prawie w całości lasami, leży w dużym obniżeniu mocno pofałdowanego terenu. Roślinność wodna wynurzona zajmuje powierzchnię 3,37 ha, tj 1,9% zwierciadła wody na 43,3% długości linii brzegowej.
Odcinek brzegu przylegający do pól uprawnych porośnięty jest pasem drzew. Strome zbocza brzegów są bardzo charakterystyczne dla tego akwenu.

 

Średnia widoczność 4-6m
głębokość max. 42 m
głębokość średnia 12,7 m
wysokość n.p.m. 52,7 m
szerokość max. 1.620,0 m
długość max. 2.700,0 m
długość linii brzegowej misy jeziora 9.700,0 m (wysp - 55,0 m)

Szeroki i głęboki przesmyk umożliwia przepływ na jezioro Słowa. Natomiast odpływ na jezioro Osiek dostępny jest tylko dla kajaków.
Położona tu wieś Długie jest mało widoczna z drogi, a jej zabudowania ciągną się na południe w kierunku jeziora, które wzięło swą nazwę od wsi - jezioro Długie.
Jedyny dopływ do jeziora Lipie pochodzi z jeziora Kokno. Ciek ten, nim dotrze do jeziora Lipie przepływa przez całkowicie zarośnięte latem jezioro Kokienko.
Roślinność wodna wynurzona skupia się głównie w północnej i wschodniej zatoce.
Bardzo dużo jest natomiast roślinności zanurzonej, występującej do dużych głębokości. Sprzyja temu bardzo przeźroczysta woda. Różnorodność łąk podwodnych na płyciznach jest zadziwiająca.
Jest to najgłębsze z jezior b. województwa gorzowskiego, co powoduje, że bardzo często organizowane są tutaj obozy i szkolenia płetwonurków. Przy przesmyku na jeziorze Słowa nawet z powierzchni można podziwiać podwodne łąki osoki aelosowate.